تابلو کامپوزیت چیست – قیمت ورق کامپوزیت

تابلو کامپوزیت چیست – قیمت ورق کامپوزیت

ورق تابلو کامپوزیت چیست؟ 

ورق تابلو کامپوزیت از نوع ورق هایی است که از مدل های مختلف آن میتوان به انواع ورق کامپوزیت های فلزی، پلاستیکی، چوب، سرامیک، شیشه و یکی از پرکاربرد ترین آنها ورق کامپوزیت آلومینیوم اشاره کرد که امروزه در صنعت ساختمان و تابلو سازی کاربرد فراوان دارد و از لایه های متعددی تشکیل شده است، به طور کلی ورق کامپوزیت آلومینیوم پنل، از پلی اتن تشکیل میشود که در لایه داخلی ورق قرار دارد و در دو طرف آن دو لایه ورق آلومینیوم میباشد. برای افزای کیفیت ورق از لایه های دیگری هم استفاده میشود که در تصویر زیر مشخص است.

لایه های محافظ و تشکیل دهنده ورق تابلو کامپوزیت

 

اولین ورق های تابلو کامپوزیت:

در کشور آلمان، ورق تابلو کامپوزیت برای نخستین بار تولید و مورد استفاده قرار گرفت و امروزه در بسیاری از سازه ها، از خانه های مسکونی، پاساژ ها، ساختمان اداره جات و تا برج ها از ورق کامپوزیت برای ساختن نمایی بهتر و مدرنیته تر استفاده میشود.

 

انواع ورق های تابلو کامپوزیت:

این محصول در مدل های مختلفی تولید میگردد که شامل :

 • ورق کامپوزیت ضد حریق
 • ورق کامپوزیت نانو
 • ورق کامپوزیت خش دار
 • ورق کامپوزیت طرح سنگ
 • ورق کامپوزیت طرح چوب
 • ورق کامپوزیت آینه ای

ورق تابلو کامپوزیت های چوبی:

معمولا ورق کامپوزیت چوب صنعتی متشکل از الیاف چوب فشرده یا خاک اره مخلوط شده با رزین اپوکسی است. ابتدا، چوب خرد شده به صورت خمیر ریز در می آید و سپس خشک می شود. این مخلوط الیاف خشک شده و اپوکسی براثر حرارت بالا و فشار تبدیل به ورق می شوند. ممکن است ورق ها به عنوان تخته فیبر با چگالی متوسط (MDF) یا تخته خرده چوب (البته بسته به نوع الیاف چوبی مورد استفاده) شناخته شوند.

کامپوزیت چوبی کاربردهای گوناگونی در ساختمان سازی دارد و از این رو، تقاضا برای تخته های سه لایه کاهش یافته است. معمولا برای افزایش مقاومت ساختاری قاب دیوارها، کف و سقف آن از این ورق ها استفاده می شود. کاربرد ورق چوبی Composite در ساخت انواع مبلمان و کابینت ها نیز مشهود و مقرون به صرفه تر است. اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که اگر این ورق ها با یک لایه رزین پوشانده نشود، در برابر رطوبت و موریانه آسیب‌پذیر بوده و متاسفانه ویژگی‌های خود را از دست می‌دهند.

نمای ورق تابلو کامپوزیت طرح چوب

ورق تابلو کامپوزیت آلومینیومی:

ورق کامپوریت آلومینیوم از مواد سبک و ورقه های نازک آلومینیوم تشکیل شده است. مواد اصلی این نوع ورق از فوم سخت یا مقوای روکش شده با رزین که به شکل لانه زنبوری است، تشکیل شده است.
این نوع ورق کامپوزیت از نظر استحکام مانند سازه های فولادی قدیمی است، با این تفاوت که بسیار سبک است و قابلیت انعطاف دارد.

تابلو کامپوزیت بر اساس نوع روکش‌ها یا مواد پوشش دهنده:

کلمه کامپوزیت به معنای ترکیبی از دو یا چند عنصر و یک ماده مرکب است که قبل از ترکیب شدن، دارای خواص و ویژگی‌های متفاوتی نسبت به مواد اولیه آن است. در نتیجه از مواد و الیاف مختلفی در ساخت رویه کامپوزیت استفاده می‌شود. این الیاف می‌توانند آلی، معدنی، طبیعی و فلزی باشند و به چندین طبقه تقسیم شوند. انواع مختلفی از پوشش فلزی وجود دارند که عبارتند از:

انواع رویه های فلزی کامپوزیت:

 • رویه فولاد
 • رویه آلومینیوم
 • رویه فلز روی
 • رویه تیتانیوم

 

استفاده از کامپوزیت در تابلو سازی

 

 ویژگی های ورق های کامپوزیت:

 • خاصیت ضد حریق
 • خواص آنتی باکتریال
 • عایق حرارتی، رطوبتی یا صوتی

برای هر یک از این اهداف، لایه‌های مختلف مواد اولیه و یک لایه مرکزی به کار می‌رود. برای ورق نسوز، از پوشش‌های نسوز مانند هیدروکسید آلومینیوم استفاده می‌شود تا به عنوان یک مانع حریق عمل کرده و زمان فرآیند سوختن را افزایش دهد. برای این منظور از پشم سنگ و الیاف سنگ نیز در لایه مرکزی استفاده می‌کنند. این مواد در بدترین شرایط آزمایش می‌شوند و سپس در ورق‌ها به کار می‌روند تا علاوه بر استحکام در برابر آتش و دمای بالا، در هنگام سوختن نیز مواد سمی تولید نکنند.

نمونه رنگ های ورق تابلو کامپوزیت آلومینیومی

مزیت های ورق های کامپوزیت:

 • وزن سبک
 • انعتاف پذیری
 • رنگ بندی متنوع
 • تنوع در ابعاد
 • عایق صوتی
 • ایجاد آب بندی نما
 • مقاوم در برابر فرسایش

با توجه به ویژگی ها و مزایای ورق کامپوزیت همچون رنگ بندی متنوع، ابعاد متنوع و سفارشی، وزن سبک و همچنین شکل پذیری آسانی که دارد، امروزه به متریالی پرکاربرد در نمای ساختمان و زمینه تابلو های چلنیوم تبدیل شده است. اما مهم ترین ویژگی نمای کامپوزیت وزن سبک آن نسبت به دیگر متریال های نمای ساختمان می باشد، به انی صورت که هر یک متر مربع ورق کامپوزیت وزنی حدوده ۶ تا ۸ کیلو گرم دارد که وزن بسیار ایده‌آلی برای نمای ساختمان به حساب می آید.

وزن سبک:

این نوع ورق های کامپوزیت از وزن بسیار کمی برخوردار هستند که این ویژگی وزن کلی ساختمان را کاهش داده و این موجب می شود در زمان وقوع زلزله ایمنی ساختمان افزایش پیدا کند و همچنین این سبکی وزن موجب حمل و نقل آسان تر و سرعت عمل در اجرای نمای ساختمان را بالا میبرد. نمای سنتی مانند آجر، شیشه و سنگ به دلیل وزن بالایی که دارند می توانند باعث ایجاد خطر هایی مثل سقوط سنگ از ارتفاع به دلیل شل شدگی یا عواملی مانند عدم چسبندگی ملات پشت سنگ به دلیل گذشت زمان، می توانند برای عابرین بسیار ایجاد خطر کنند، ولی ورق کامپوزیت به دلیل وزن سبک و نوع اتصال آن به نمای سازه، امکان سقوط آن صفر است.

انعطاف پذیری:

انعتاف پدیری و شکل گیری یکی از بارز ترین قابلیت های ورق های کامپوزیت است، این قابلیت باعث می شود طرح های پیچیده توسط دیگر متریال ها که قابلیت اجرا ندارد با ورق کامپوزیت به راحتی قابل اجرا باشد.

تعویض آسان:

پنل های کامپوزیت به صورت جدا و مستقل بر روی زمینه نصب و قابل کار گذاری اند، به همین دلیل چنانچه هرگونه خرابی برای هر یک از این پنل ها به وجود آید بدون خرابی و تخریب کل نما، پنل معیوب به راحتی تعویض می گردد.

رنگ بندی متنوع:

ورق های کامپوزیت دارای رنگ بندی بسیار متنوعی هستند، می باشند به طوری که شما با هر ایده و سلیقه ای میتوانید رنگ مورد نظر خود را به راحتی تهیه و کار گذاری کنید.

تنوع در ابعاد:

یکی دیگر از مزایای ورق کامپوزیت تولید در ابعاد مختلف می باشد بطوری محدودیت دیگر متریال های نمای ساختمان را ندارد.

عایق صوت:

از جمله مشکلات رایج در شهرهای بزرگ وجود آلودگی‌ صوتی میباشد ورق کامپوزیت با قابلیت آکوستیک از ورود آلودگی صوتی به داخل ساختمان جلوگیری می نماید. اتصال ورقهای کامپوزیت به نمای ساختمان به صورتی است که فضای خالی بین پنل ها ایجاد می گردد که وجود این فضا باعث خاصیت آکوستیک و عایق صدا می گردد.

امکان ایجاد آب بندی نما:

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد ورق کامپوزیت، امکان آب بندی کردن نمای ساختمان با این متریال به راحتی وجود دارد، به طوری که با ایجاد شیار های مخصوص آب باران و برف به بیرون از نمای ساختمان هدایت می گردد.

مقاوم در برابر فرسایش:

فلز آلومینیوم در کنار وزن سبک، استحکام و طول عمر بسیار بالایی دارند و دچار زنگ زدگی نمی شود. در تولید ورق کامپوزیت از ورق آلومینیوم استفاده می شود که در برابر باران های اسیدی دارای مقاومت بالایی است و دچار پوسیدگی نمی گردد. همچنین رنگی که برای پوشش سطح ورق کامپوزیت از آن استفاده می شود با بالاترین تکنولوژی روز دنیا تولید شده و در برابر عوامل نامساعد جوی و اشعه ماوراء بنفش نور خورشید (UV) بسیار مقاوم است.

لیست قیمت ورق کامپوزیت:

 • کامپوزیت تابلویی متری  900000 تومان
 • کامپوزیت اکونومی شیارخور متری 1400000 تومان
 • کامپوزیت درجه یک متری 2000000 تومان
 • کامپوزیت رنگ خاص(طلائی،طرح چوب،طرح سنگ) متری 2200000 تومان
 • معیار اندازه گیری کامپوزیت بر اساس ورق است( هر ورق 4 متر مربع میباشد)

 

مارا در شبکه های اجتماعی (اینستاگرام) دنبال کنید.

جهت اطلاع از قیمت دقیق تر ورق کامپوزیت به قسمت تماس با ما و یا افزونه گفتینو مراجعه کنید.

 

میثم قاضیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *