تابلو چلنیوم

تابلو چنلیوم

تابلو چلنیوم چاپی نو

یکی از استراتژی های مهم و هدفمند در دنیای تبلیغات، ارتباط میان مشتریان و صاحبان مشاغل بشمار می رود. به دسته های متفاوتی مانند بیلبوردهای تبلیغاتی و تابلوهای سردر اماکن تجاری تقسیم می شوند. ساخت و تولید آنها در مجموعه ها و شرکت های تابلو سازی انجام می گیرد. به عنوان مثال تابلوهای حروف برجسته که تابلو چلنیوم یکی آنها بشمار می رود . نوعی از تبلیغات محیطی می باشد که در انواع تابلو چلنیوم قابل اجرا می باشد.

تابلو چلنیوم 

تابلو چلنیوم چیست؟

یکی از تابلوهای حروف برجسته است . به دلیل زیبایی و قیمت مناسب بین حروف های برجسته، مورد استقبال و خرید اکثر مشتریان قرار دارد.حروف برجسته تابلو که امروزه در انواع تابلو ساخته می شود .در جهت تبلیغات به عنوان تابلو شرکت ها، ارگانها، تابلو سردر پاساژ، تابلو مغازه و مواردی مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد انواع و قیمت تابلوهای چلنیوم لازم می دانیم تا به جزئیات و متریال های مصرفی در ساخت تابلو  بپردازیم.

 

رول چلنیوم در تابلو:

چلنیوم که متریال اصلی و دلیل نام گذاری تابلو چلنیوم بشمار می رود .نوعی آلومینیوم است که طی مراحلی به شکل ورق های آینه ای تبدیل می شود. در جهت ساخت حروف برجسته به عنوان لبه کار مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع منظور از لبه کار در حروف چلنیوم همان برجسته گی حروف است. معمولا این برجسته گی در ابعاد های 7، 9 و 11 سانتی متر تولید می شود و در انواع رول  همراه با رنگ های متفاوتی به فروش می رسند. برخی از انواع رول های چلنیوم عبارتند از :

رول  ساده، رول لترمکس و رول های  پانچ که در ادامه به آنها همراه با نمونه های ساخته شده خواهیم پرداخت.

تابلو چلنیوم 

 

پلکسی گلاس در تابلو چلنیوم:

ورق پلکسی گلاس یا همان اکریلیک گلاس نوعی پلاستیک است.در سه نوع متفاوت تولید می شود و عبارتند :

از ورق پلکسی گلاس رنگی، پلکسی گلاس شفاف و پلکسی گلاس آینه ای که هر کدام از آنها در حرفه تابلو سازی از کاربردهای مختلف برخوردارند.کاربردی ترین نوع ورق پلکسی در تابلو سازی ورق های رنگی هستند .در ساخت انواع حروف برجسته به کار می روند.

پلکسی گلاس در ساخت و تولید حروف برجسته چلنیوم نیز از متریال های اصلی این حروف برجسته بشمار می رود. به عنوان نمای اصلی حروف به کار گرفته می شود. پلکسی های رنگی این قابلیت را دارند که نور را از خود عبور می دهند ولی اجسام پشت آنها مشخص نخواهد بود. مسلما در ساخت تابلو می بایست جهت روشنایی از المان های نوری در داخل حروف استفاده نمود.

تابلو چلنیوم 

 

اس ام دی و پی وی سی در تابلو:

 یکی از انواع آنها اس ام دی های بلوکی هستند. اس ام دی های بلوکی در ساخت تابلو چلنیوم به عنوان روشنایی این تابلو بشمار می روند. در برندها و رنگ های متفاوتی موجود هستند. امروزه جهت تولید تابلو  از نوع ضد آب آن استفاده می شود. در مورد قرار گیری اس ام دی ها نیز باید عنوان نمود .

 بعد از ساخت تابلو ، ورق های پی وی سی مطابق با حروف ساخته شده برش خورده و در نهایت اس ام دی ها روی پی وی سی مونتاژ و سیم کشی می شوند.

 

تابلو چلنیوم 

منبع تغذیه در تابلو چلنیوم:

 نکته ای که می بایست در رابطه با روشنایی حروف عنوان نمود ولتاژ مورد نیاز اس ام دی ها است. اس ام دی های بلوکی معمولا جهت روشنایی نیازمند برق 12 ولت هستند که مسلما نیازمند تبدیل برق 220 شهری به 12 ولت خواهند بود.  انجام این عمل توسط منبع تغذیه یا همان پاور انجام خواهد گرفت.

 

تابلو چلنیوم 

تاریخچه تابلو چلنیوم:

چلنیوم نامی است که اکثر مشتریان آن را به عنوان یکی از حروف های برجسته می شناسند. همانطور که گفتیم نام اصلی آن چلنیوم است که در زبان لاتین از مخفف دو کلمه aluminium + channel پدیدار شده است. حروف چلنیوم بعد از ساخت حالتی U شکل و شبیه به کانال دارد .  کانال در لاتین channel نامیده می شود و همین مورد مهم از دلایل اصلی نام گذاری حروف چلنیوم می باشد.

تاریخچه تابلو  بر می گردد به سال 1980 میلادی در اسپانیا که شرکتی به نام MCI توانست آلومینیوم را طی فرایندهایی به صورت رول های آینه ای شکل تبدیل و با برند آلوراپید روانه بازار نماید.

تابلو چلنیوم ساده:

این مدل از حروف با ظاهری ساده در رنگهای مختلف پلکسی گلاس و همچنین رنگهای متفاوت لبه چلنیوم ساخته می شود. در واقع باید گفت که تابلو از ابتدای ورود خود به حرفه تابلو سازی به صورتی کاملا ساده ساخته می شد.

اجزاء تشکیل دهنده این حروف عبارتند از:

 • لبه چلنیوم
 • پلکسی گلاس
 • SMD
 • PVC
 • منبع تغذیه

 

تابلو چلنیوم 

تابلو  پلکسی دوبل:

تفاوت این مدل از حروف چلنیوم با حروف ساده ، استفاده از دو پلکسی گلاس با رنگ های متفاوت می باشد. استفاده از پلکسی گلاس در دو رنگ متفاوت در تابلو  ، باعث زیبایی و دید بهتر تابلو خواهد شد.

اجزاء تشکیل دهنده این حروف عبارتند از:

 • لبه چلنیوم
 • پلکسی گلاس در دو یا چند رنگ متفاوت
 • SMD
 •  PVC
 • منبع تغذیه

تابلو چلنیوم RGB | تابلو چلنیوم هفت رنگ:

تابلوهای چلنیوم RGB با استفاده از SMD های RGB ، کنترلر و پلکسی گلاس سفید ساخته می شوند.این تابلو ها هفت رنگ مختلف را از خود به نمایش می گذارند که در نوع خود از زیبایی برخوردار است.

اجزاء تشکیل دهنده این حروف عبارتند از:

 • لبه چلنیوم
 • پلکسی گلاس سفید
 • SMD RGB
 •  کنترلر
 • PVC
 • منبع تغذیه

تابلو چلنیوم فول کالر:

SMD های فول کالر با ریموت کنترلر مخصوص ، قابلیت نمایش 16 میلیون رنگ را دارند که استفاده از آنها در تابلو نیز می تواند معرف نوع دیگری از تابلو ها در صنعت تابلو سازی باشد.

اجزاء تشکیل دهنده این حروف عبارتند از:

 • لبه چلنیوم
 • پلکسی گلاس سفید
 • SMD FULL COLOR
 • کنترلر فول کالر
 • PVC
 • منبع تغذیه

تابلو چلنیوم 

تابلو نور اندریک:

نور اندریک اصطلاحی است که در مورد انواع حروف های برجسته به کار می رود .منظور از آن نورپردازی حروف از قسمت پشت می باشد که با این عمل بعد از نصب حروف برجسته شاهد روشنایی روی زمینه کار خواهیم بود. روش ساخت حروف نور اندریک به این شکل است که بعد از ساخت حروف، پایه هایی در قسمت پشت حروف تعبیه شده است.

 در نهایت با کمی فاصله روی زمینه کار که می تواند شامل کامپوزیت، چوب ترمووود و دیگر موارد باشد نصب می شود. اما یکی از زیباترین حروف های برجسته که از فروش و استقبال بسیار بالایی میان مشتریان برخوردار است حروف یا تابلو چلنیوم نور اندریک است.

به روش های مختلف قابل ساخت خواهد بود و مانند دیگر حروف های برجسته با استفاده از اس ام دی های بلوکی و نصب در قسمت پشت حروف، نورپردازی می شود.

تابلو چلنیوم 

تابلو پانچ:

حروف برجسته  پانچ به دلیل دارا بودن اشکال مختلف مانند دایره ، ستاره و … که روی پلکسی گلاس توسط دستگاه لیزر برش داده می شود . نور SMD را از قسمت های برش داده شده عبور می دهد . همین امر باعث شکست نور در تابلو خواهد شد و با عبور از کنار آن شاهد نمایی زیبا و چشم نواز خواهیم بود.

پانچ تابلو علاوه بر پلکسی گلاس می تواند روی لبه چلنیوم نیز انجام گیرد که در اشکال متفاوتی موجود می باشد. پانچ کردن لبه  بعد از تولید رول در کارخانه های تولید کننده توسط دستگاه های مخصوص انجام می شود. انجام این عمل باعث می شود بعد از ساخت حروف چلنیوم، از نمای اصلی و لبه حروف شاهد نورپردازی به صورت پانچ باشیم. مورد دیگری که باید به آن اشاره داشت این است که تابلوهای برجسته پانچی است. شامل حروف چلنیوم پانچ نمی باشد و در تابلوهای برجسته استیل و نئون پلاستیک با تلفیق های متفاوت نیز به کار می رود.

عناوین مختلف را که به این نوع تابلو ها نسبت می دهند عبارتند از:

 • تابلو پانچ
 • تابلو الماسی
 • تابلو ستاره ای
 • تابلو نگینی
 • تابلو اکلیلی

اجزاء تشکیل دهنده این حروف عبارتند از:

 • لبه چلنیوم
 • پلکسی گلاس پانچ شده در یک یا چند رنگ متفاوت
 • SMD RGB یا فول کالر
 • PVC
 • منبع تغذیه

تابلو چلنیوم 

تابلو باکس یا تابلو گرد

 ساخت تابلو باکس نیز یکی از انواع آن بشمار می رود.گاهی برخی از طرح ها در سفارش یک تابلو تبلیغاتی به شکلی است که امکان ساخت آن به شکل معمول قابل اجرا نخواهد بود. در این صورت مجموعه تابلو سازی می بایست تابلو را به شکل باکس اجرا نماید.

مواردی مانند قطر قلم پایین و ابعاد کوچک از دلایل اصلی در ساخت باکس تابلو است که به شکل های لوگو اصلی، بیضی، دایره و دیگر اشکال قابل ساخت می باشد. باکس تابلو به شکل تمام پلکسی، چاپ و نصب استیکر روی پلکسی و یا تلفیق با دیگر متریال های موجود در تابلو سازی ساخته می شود.

مزایای تابلو چلنیوم:

هر کدام از تابلوهای تبلیغاتی دارای معایب و مزایایی هستند. مسلما مزیت یک تابلو می تواند دلیلی قاطع در جهت انتخاب توسط مشتریان باشد .

تابلو چلنیوم 

تنوع در ساخت تابلو چلنیوم:

تنوع در ساخت انواع تابلو تبلیغاتی می تواند از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار یک تابلو به عنوان گزینه انتخابی مشتریان باشد. به عنوان مثال ساخت حروف چلنیوم به شکل ساده در جهت تبلیغات بانک ها و مراکز دولتی می تواند مناسب باشد . در مقابل ساخت حروف  پانچ، پلکسی دوبل و یا نور اندریک را می توان از گزینه های مناسب نام برد. تابلو مغازه فست فود ها، رستوران ها، کافی شاپ ها و مواردی مشابه عنوان نمود که این امر از مزایای تابلو بشمار می رود.

طول عمر تابلو چلنیوم:

مزیت بسیار مهم دیگر در انتخاب تابلو چلنیوم در جهت تبلیغات محیطی، طول عمر این تابلو است. میان انواع تابلوهای تبلیغاتی از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. به کار گیری لبه آلومینیومی یا همان چلنیوم در ساخت می باشد. همانطور که می دانیم آلومینیوم از متریال های با دوام در بسیاری از صنایع بشمار می رود .

در تابلوسازی در اسلامشهر و ساخت حروف چلنیوم نیز به همین شکل خواهد بود. جهت مقاوم سازی بیشتر  در برابر شرایط مختلف جوی، این نوع از آلومینیوم را طی فرایندهایی در کارخانه مقاوم سازی می کنند که اصطلاحا به آن آنادایز یا آنودایز گفته می شود. همچنین نواری اسفنجی دور تا دور رول های چلنیوم قرار می دهند تا بعد از ساخت حروف باعث عدم نفوذ گرد و غبار داخل حروف باشد.

تنوع رنگ در تابلو چلنیوم:

تابلو چلنیوم را می توان در رنگ های متفاوتی تولید کرد که رنگ بندی آن شامل پلکسی گلاس، لبه چلنیوم و اس ام دی های به کار رفته در حروف خواهد بود. اولین موردی که در ساخت تابلو از تنوع رنگ بالایی برخوردار است، پلکسی گلاس می باشد. پلکسی گلاس ها در برندهای مختلف همراه با تنوع رنگ بالایی تولید می شود. این موضوع از مزیت های ساخت تابلو بشمار می رود. لبه چلنیوم و اس ام دی ها نیز به همین ترتیب در رنگ های مختلف موجود می باشند.

نور تابلو چلنیوم:

نورپردازی که مسلما روشنایی و نور یک تابلو تبلیغاتی می تواند تاثیر قابل توجهی در جذب مخاطبین داشته باشد. تابلو  را می توان به دو شکل با نور و بدون نور تولید نمود که عمده تولید آن به شکل نورپردازی شده می باشد. به طوری که امروزه روشنایی و نورپردازی یکی از مزیت های تابلو بشمار می رود. نورپردازی تابلو چلنیوم با توجه به پیشرفت تکنولوژی با استفاده از اس ام دی های بلوکی در رنگ ها و برندهای متفاوتی انجام می گیرد.

مصرف برق پایین در تابلو:

مصرف متعادل برق امری مهم و حیاتی در زندگی بشر می باشد که علاوه بر ذخیره و عدم به هدر رفتن انرژی، از نظر اقتصادی نیز در زندگی افراد موثر است. با توجه به قابلیت نورپردازی می تواند شامل موارد مصرفی در انرژی برق بشمار رود. در ابتدای ورود تابلو چلنیوم به تابلو سازی، این نوع از حروف توسط لامپ های نئون یا همان تابلو نئون نورپردازی می شد.

معایب ان مانند یکدست نبودن نور، شکستن نئون و اتمام شارژ گاز بود که در کنار آنها مصرف برق نیز از مواردی مهم بشمار می رفت. با گذر زمان و ورود اس ام دی های بلوکی به تابلو سازی، نورپردازی در تابلو تغییر یافت و در واقع روشنایی حروف چلنیوم با استفاده از اس ام دی ها انجام گرفت. طوری که امروزه تابلو نئون جایگاهی در روشنایی تابلو  را ندارد و در برابر آن، تکنولوژی ساخت در اس ام دی ها روز به روز در حال تغییر و تحول می باشد. منجر به مصرف برق پایین در تابلو خواهد بود که این موضوع نیز از دیگر مزایا در ساخت حروف برجسته بشمار می رود.

نصب تابلو:

تابلو چلنیوم همانند بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی دیگر جهت دیده شدن نیاز به نصب دارد. مسلما مراحل نصب آن توسط نصاب های مجرب تابلو سازی انجام می گیرد. موضوع نصب تابلو یکی از مزیت های آن بشمار می رود. نصب تابلو نسبت به برخی از تابلوهای تبلیغاتی دیگر بسیار سریع تر و آسانتر انجام می گیرد .

همچنین باز کردن و جابجایی حروف چلنیوم نیز به راحتی قابل انجام خواهد بود. نکته مثبت دیگری که باید در نصب تابلو  عنوان کرد این است که افراد غیر متخصص هم می توانند نصب برخی از انواع تابلو  را انجام دهند. یکی از نمونه های آن را می توان تابلو لایت باکس چلنیوم نام برد. به راحتی و با یک آموزش ساده از سوی مجموعه های تابلو سازی به مشتریان قابل نصب می باشد.

روش ساخت تابلو چلنیوم:

 تابلوهای تبلیغاتی در کارگاه های تابلو سازی با استفاده از ابزار و ماشین آلات مختص به خود ساخته می شوند. تابلو چلنیوم هم به همین صورت به مرحله تولید می رسد اما نکته ای که آگاهی و دانش آن خالی از لطف نیست، دو روش متداول در ساخت تابلو چلنیوم است.

تابلو چلنیوم 

ساخت تابلو چلنیوم به روش دستی:

پلکسی گلاس، اس ام دی، پی وی سی و رول چلنیوم از اصلی ترین متریال ها در ساخت این حروف بشمار می رود. در مورد ساخت چلنیوم به روش دستی باید اینگونه گفت که در ابتدا تابلو مورد نظر توسط طراح مجموعه تابلو سازی طراحی شده. نوبت به برش پلکسی گلاس می رسد که این کار توسط دستگاه برش لیزر انجام می گیرد.

بعد از برش لیزر نوبت به ساخت حروف چلنیوم می رسد که این کار توسط نیروهای انسانی مجرب به نام حروف ساز چلنیوم  انجام می گیرد. تمام خم کاری ها و ایجاد زوایا در لبه چلنیوم تماما به شکل دستی همراه با ابزارهای مربوطه و بدون دخالت دستگاه انجام می شود.

ساخت تابلو چلنیوم با دستگاه:

حس خلاقیت در حرفه تابلو سازی مدیران و صاحبان این مشاغل را  تشویق به نوآوری ها همراه با کاهش ضریب خطاها و تسریع در تولیدات نموده است. عملکرد دستگاه حروف ساز چلنیوم به این شکل است که رول چلنیوم در قسمتی از دستگاه قرار داده می شود. شخص اپراتور با استفاده از سیستم کامپیوتر و یک نرم افزار رابط مبادرت به ارسال اطلاعات طرح روی دستگاه می نماید.

با انجام این مراحل تمام زوایا و خم کاری های لبه چلنیوم  توسط دستگاه حروف ساز چلنیوم  انجام می گیرد. در نهایت توسط نیروهای انسانی، لبه چلنیوم دور تا دور پلکسی گلاس چسبانده می شود.

قیمت تابلو چلنیوم:

هر کدام از تابلوهای تبلیغاتی در صنعت تابلو سازی به روش های متفاوتی قیمت گذاری می شوند .قیمت گذاری برحسب متر مربع و متر محیط اشاره نمود که در رابطه با همین موضوع باید گفت قیمت تابلو چلنیوم بر حسب متر محیط می باشد.منظور از متر محیط در قیمت گذاری عبارت است از متر کردن دور تا دور حروف ساخته شده که این عمل علاوه بر تابلو چلنیوم در مورد دیگر حروف های برجسته نیز انجام می گیرد.

به عنوان مثال لبه چلنیوم در انواع و برند های مختلف تولید می شود. هر کدام از نظر کیفی و شکل ظاهری که می تواند ساده و یا پانچ باشد با یکدیگر متفاوت می باشند. مورد دیگری که قیمت تابلو چلنیوم را تغییر خواهد داد کاربرد پلکسی گلاس در آن است. به عنوان مثال ساخت حروف برجسته چلنیوم پلکسی دوبل قیمت بالاتری نسبت به حروف چلنیوم نوع ساده خواهد داشت.

نوع اس ام دی به کار رفته، رنگ لبه چلنیوم و تلفیق چلنیوم با دیگر حروف های برجسته. بعد از ساخت حروف، محاسبه قیمت تابلو چلنیوم بر حسب متر محیط انجام می گیرد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد تابلو چلنیوم می توانید با چاپی نو تماس بگیرید.
مارا در صفحات مجازی (اینستاگرام) دنبال کنید.

مدیر وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *